پنج شنبه, 14 بهمن 1395 ساعت 12:49

درام فیلتر چیست ؟ (فیلتر مکانیکی آب پرورش ماهی)

پرورش متراکم قزل آلا نسبتاً یک فعالیت آلاینده محیط زیست است. به منظور کاهش و یا حتی جلوگیری از آلودگی محیط زیست، پساب مزرعه قزل آلا باید به طور مناسبی از لحاظ مکانیکی و بیولوژیکی عاری شود.

درام فیلتر درام فیلتر

اگر پساب مزرعه قزل آلا وارد استخر کپور یا فیلتر مکانیکی شود تمیز شده و می تواند وارد محیط یا در آبیاری مورد استفاده قرار گیرد، و تصفیه کامل پساب ها غیر ضروری خواهد بود. تصفیه پساب تنها در طول ماه های سرد لازم است، هنگامی که کپور در خواب زمستانی است، و جذب مواد غذایی گیاه کم است یا وقتی آبیاری متوقف شده است. تصفیه مکانیکی آب حذف مواد جامد شناور ( ذرات غذای نخورده و مدفوع ) از آب است. این فرآیند به طور مستقیم DO ( نیاز به اکسیژن بیولوژیکی ) آب را که به محیط زیست بر می گردد را کاهش می دهد. معمولا فیلتر های مکانیکی توری های مختلف، مخازن رسوبگیر و سیکلون ها می باشند.

درام فیلتر

ساده ترین فیلترهای مکانیکی توری های مختلفی هستند که مانع ازعبور ذرات معلق آب می شوند. اما مشکل این توری ها مسدود شدن یا کیپ شدن آنها می باشد. بنابراین آنها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند مگر اینکه به طور مداوم به صورت معکوس شستشو شوند. راه دیگر برای از بین بردن ذرات معلق رسوب این ذرات در مخازن مخصوص می باشد. در استخرهای مستطیلی رسوبگیر سرعت حرکت آب باید کمتر از ۳ سانتیمتر در ثانیه باشد زیرا در این سرعت ذرات معلق در پساب استخرهای پرورش ماهی رسوب می کنند. در این سرعت ۳۰ لیتر در ثانیه آب از سطح مقطع یک متر مربعی عبور می کند. هنگامی صفحات مشبک به صورت لایه های در این استخرهای رسوبگیر قرار می گیرند راندمان ترسیب بالا می رود.

در هیدروسیلکون باز ( همچنین ترسیب کننده چرخشی نامیده می شود) و جریان گردابی ذرات تحت تاثیر نیروی چرخشی ته نشین می شوند. راندمان این نوع ترسیب کننده از استخرهای رسوبگیر مستطیلی بالاتر است. این راندمان تا ۴ برابر بیشتر می تواند باشد

مصاحبه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با اصحاب رسانه در آستانه ایام دهه فجر سال 1395

خواندن 13711 دفعه

رسانه

درام فیلتر

اخبار نظام مهندسی کشاورزی کشوری

مطالب پر بازدید

دسترسی آسان

اطلاعات تماس

قم- انتهای بلوار امین - میدان ارتش - سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم
02532602886-7
info@ertebatnezam-qom.ir
کانال تلگرام سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان قم

آمار بازدید سایت

393155
تعداد بازدید امروز :تعداد بازدید امروز :98
تعداد بازدید دیروز :تعداد بازدید دیروز :367
تعداد بازدید ماهیانه :تعداد بازدید ماهیانه :8368
کل بازدید سایت :کل بازدید سایت :393155

کلیه حقوق این وب سایت برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم محفوظ می باشد .