پنج شنبه, 15 آبان 1399 ساعت 11:15

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم در مصاحبه با ایرنا گفت:

 

توسعه کشتهای گلخانه ای در اولویت طرحهای کشاورزی قم است.

عباس خرمی روز پنجشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: با توجه به سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده بهینه از منابع آب و خاک، افزایش راندمان و اقتصادی نمودن تولید محصولات کشاورزی، اشتغالزایی در مناطق روستایی و اجرای دقیق راهبرد اصلاح الگوی کشت، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در اولویت برنامه‌های بخش کشاورزی استان قرار گرفته‌است.

وی افزود: در همین راستا، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم برای توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه ای در استان برنامه ویژه‌ای را دنبال می‌کند و در این زمینه از ابتدای سال‌جاری تا کنون ۶۶ فقره مجوز تاسیس واحد گلخانه‌ای با سطح زیر کشت ۲۴ هکتار صادر شده‌است.

 رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان قم ادامه داد: همچنین در این مدت ۷ فقره مجوز تاسیس واحد تولیدی قارچ به ظرفیت تولید سالیانه یکهزار و ۱۱۵ تن در قم صادر شده و تعداد ۹ واحد گلخانه با سطح زیرکشت ۲۷هزار مترمربع به بهره برداری رسیده است که در مجموع اشتغالزایی برای ۱۶۰ تن به صورت مستقیم و غیرمستقیم را در پی خواهد داشت.
خرمی با اشاره به این که تغییر الگوی کشت به معنی تک محصولی شدن نیست و بایستی تنوع کشتی در استان رعایت شود، گفت: الگوی کشت کنونی با توجه به تغییرات دمایی و محدودیت‌های آبی موجود تغییر کرده و شرایطی فراهم شده تا کشاورزان استان بتوانند از روش‌هایی همچون کشت گلخانه ای برای تولید محصولات کم آب و مقاوم به تنش‌های محیطی استفاده کنند.

وی افزود:‌ همچنین کشاورزان استان می‌توانند کشت محصولاتی از جمله پسته، زیتون و گیاهان دارویی که در مقابل خشکی و شوری آب مقاومت بیشتری دارد را در دستور کار خود قرار دهند.
وی ادامه داد: برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای ترویج کشت‌های نوین و آموزش کشاورزان در این زمینه که منجر به کارایی بیشتر زمین های کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آبی می‌شود امری ضروری است.

 متن مصاحبه در سایت ایرنا:
https://yun.ir/7tlt91

@ertebatnezam

روابط عمومی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم

خواندن 314 دفعه

اخبار نظام مهندسی کشاورزی کشوری

مطالب پر بازدید

دسترسی آسان

اطلاعات تماس

قم- انتهای بلوار امین - میدان ارتش - سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم
02532602886-7
info@ertebatnezam-qom.ir
کانال تلگرام سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان قم

آمار بازدید سایت

375243
تعداد بازدید امروز :تعداد بازدید امروز :96
تعداد بازدید دیروز :تعداد بازدید دیروز :315
تعداد بازدید ماهیانه :تعداد بازدید ماهیانه :96
کل بازدید سایت :کل بازدید سایت :375243

کلیه حقوق این وب سایت برای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم محفوظ می باشد .